Volgaklubi kodu - Content
Kodu
Foorum
Galerii
Kontakt
Kuuluta
  


· Avalehele
· Klubi tutvustus
· Liikmete nimekiri
· Ürituste kalender
· GAZ Ajalugu
· GAZ Mudelid
· Volgad meedias
· Maailm ja mõnda
· Ümberehitused
· Tehnoabi
· Uudiste arhiiv
· Lingid
· Kasutajate nimekiri
· FoorumPraegu on, 102 külastaja(d) ja 0 kasutaja(d) kes on praegu portaalis.

Sa oled Anonüümne kasutaja. Sa saad registreerida vabalt vajutades SIIA

Valgustus- ja signaalseadmed
Nimetatud seadmed valgustavad teed ja annavad teistele liiklejatele teada, kui suur on sõiduk ja millal ta alustab pööret, pidurdust või tagurdamist. Ka valgustavad nad juhi- või sõitjateruumi, armatuurlauda, pakiruumi, numbrimärki ja (avatud kaane korral) mootoriruumi.


Laternad.

Auto põhilaterna lambi peamised osad on ääriksokkel, inertgaasiga täidetud klaaspirn, kaks volframhõõgniiti - kaugtuleniit ja lähituleniit ning sirm, mis vähendab vastusõitvate juhtide pimestamise ohtu. (Sirm võib ka puududa või olla teistsugune.) Ühe otsaga on kumbki hõõgniit joodetud sokli külge ja sedakaudu ühenduses auto kerega. Teised hõõgniidiotsad on joodetud kontaktide külge. Sokli äärikul on sälk, mis ei lase lampi valesti pessa asetada. Teistel valgustusseadmetel on tihvtsokliga lambid, millel võib olla üks või kaks hõõgniiti. Kui lamp keeratakse pessa, lähevad mõlemad tihvtid pesa L - kujulistesse väljalõigetesse. Lambil aitab pesas püsida klemmplaadi suruvedru.

Ümmarguse põhilaterna FG140 põhiosa on kere, optiline element ja selle seaderõngas koos vedrudega, mis hoiavad teda keres. Klaasist hajuti on peegeldi külge liimitud kleepseguga, ta pole eraldatav. Peegeldit katab õhuke alumiiniumikiht, mistõttu tema pinnalt peegeldub tagasi 90% valgust. Hajuti prisma- ja läätselemendid hajutavad valgust rõhtsuunas ja nihutavad valgusvoo paremale (valgusjaotus on ebasümmeetriline). See parendab teepoole valgustatust ning muudab liikluse ohutumaks.

"Volgal" GAZ - 3102 kasutatakse kandilist laternat 31.3711. Samale mudelile on laternate ette kinnitatud pihusteist paiskuvad veejoad. Vett surub pihustitesse elektrimootoriga käivitatav kompressor. Laternapuhastid hakkavad tööle, kui laternais põleb tuli ja tuuleklaasipuhasti lülitatakse sisse. Lülitus toimub relee abil.

Udulatern on ette nähtud tee valgustamiseks udus, tuisus vms olukorras. Kaldpinnad all ja üleval ning servast serva ulatuvad tugevad püsttriibud võimaldavad udulaterna hajutil hajutada valgust rõhtsuunas. Udulaternad paigutatakse põhilaternatest madalamale. Valgusvihu suunda saab muuta, pöörates udulaternat tema kuultoendil. "Volgal" GAZ - 24 kasutatakse kandilist udulaternat FG120 - B, mudelil GAZ - 3102 on kandilised udulaternad 11.3743.

Gabariidi- ja suunalaternaga märgitakse seisva auto gabariiti ning antakse märku enne sõidusuuna muutmist. Laternad kinnitatakse esitiiba. "Volga" GAZ - 24 tagalaternas on kolm lampi. Ülemisel, kaksikniidiga lambil on punane hajuti. Nõrgem niit märgib põledes auto gabariiti, võimsam on stopptuleniit. Keskel on ühe niidiga suunatulelamp, mille hajuti on oranz. All, valge hajuti taga paikneb ühe niidiga tagurduslamp. Hajutid kinnitatakse kruvidega kere külge.

Sisevalgustil on ühe niidiga lamp, mida GAZ - 24 süütavad üks käsilüliti ja kaks ukselülitit.

Valgustuse kesklülitiga lülitatakse sisse ja välja põhi - jt. laternate lampe. Lüliti saab olla kolmes asendis - 0, I ja II. Nullasendis on auto välisvalgustus ja armatuurlauavalgustus täielikult välja lülitatud. Esimeses asendis ühendab kontaktsild klemmid 1`, 2`ja 3`. Sellega lülituvad sisse udutuled GAZ - 24, kui nende lüliti on sisselülitusasendis, tagumised gabariidituled, numbrituli ning olenevalt jalglüliti asendist kas lähituli või eesmised gabariidituled. Teises asendis ühendab kontaktsild klemmid `1, 3`ja 4`, millega lülituvad sisse kõik gabariidituled, numbrituli ning olenevalt jalglüliti asendist kas lähi- või kaugtuli.

Valgustuse jalglülitiga saab vaheldada kas põhilaternate kaug- ja lähituld ja esigabariidituld. Jalglüliti paikneb juhiruumi põrandal. Et valgustuslambid on võimsad ja nende vool suur, põlevad kesk - ja jalglüliti kontaktid ruttu kõlbmatuks ning valgustussüsteem hakkab tõrkuma. Tõstmaks süsteemi töökindlust kasutatakse GAZ - 3102 valgustusahelates releesid, mis sarnanevad käiviti või signaali omaga. Relee mähist läbib vaid 0,5 ... 0,7-A vool, mis ei kahjusta lülitite kontakte. Lampide vool neid ei läbi, vaid kulgeb läbi relee kontaktide, mis sulguvad siis, kui magneetunud südamik on ankru ligi tõmmanud.

"Volgal" GAZ - 3102 on roolisambale kinnitatud pealülitid, millega lülitatakse kaug- ja lähitulesid, suunatulesid, helisignaali, klaasipuhastit ja - pesurit ning antakse valgusmärku (näiteks möödasõidul).

Teksti koostas: Sm. Tasku

Avalikustatud: 2005-05-15 (7187 korda loetud)

[ Mine tagasi ]

Content ©
Copyright © by Volgaklubi koduleht 2004
Kõik õigused reserveeritud